במשך אלפי שנים חקרו הסינים צמחי מרפא והרכיבו מהם פורמולות פוטנטיות במיוחד. בעשורים האחרונים, יעילותן של הפורמולות מקבלת תוקף משלל מחקרים מדעיים. בשנת 2015, התקבל חיזוק נוסף ומשמעותי לתחום צמחי המרפא הסיניים עם זכייתה של פרופ' יויו טו בפרס נובל לאחר שפיתחה תרופה חדשה למלריה מצמח סיני המופיע בכתבים כבר מאות שנים.

צמחי מרפא בודדים

קיימים אלפי סוגים של צמחי מרפא שונים. נהוג לאפיין אותם באמצעות מספר פרמטרים:

חלקי הצמח השונים

הסינים הסתכלו על חלקי הצמח השונים ובהתאם למיקומם קבעו את השפעתם על הגוף: עלה –עולה למעלה, משפיע על החלקים העליונים של הגוף, פרח – עולה למעלה, ענף – מניע, שורש – מחזק ומזין, זרע – מלחלח, פרי – סופח. (ישנם מספר צמחים חריגים אשר אינם עונים על מודל זה).

טמפרטורה

ברפואת צמחי מרפא קיימות חמש טמפרטורות שונות: חם, חמים, נייטרלי, קריר וקר. טמפרטורת הצמח היא פרמטר חשוב אותו יש לקחת בחשבון בעת הרכבת פורמולה למטופל. לדוגמא, מטופלת הסובלת מאקנה – מצב המאופיין בחום ורעילות – תקבל פורמולה המכילה צמחים מקררים ומנקזי רעילות. מטופל הסובל ממערכת חיסונית חלשה עם נטייה להצטננויות ורגישות לקור – יקבל צמחים מחממים ומחזקים – כגון ג'ינג'ר, קינמון וכו'.

איברים

לכל צמח משוייכים איברים ספציפיים עליהם הוא משפיע. לדוגמא, צמחים המשפיעים על הריאות, יחזקו את מערכת החיסון ויטפלו בשיעולים ונזלת.

טעמים

על פי רפואה סינית, כל טעם יוצר תנועה שונה בגוף האדם: חריף – מעלה ומניע, חמוץ – מכווץ, מלוח – מרכך התקשויות, מר – מרוקן ומנקז, מתוק – מחזק ומהרמן.

מצמחים בודדים לפורמולה

 

כל פורמולה מורכבת ממספר צמחי מרפא שונים. הרכב הצמחים בפורמולה נקבע בהשראת מבנה החברה בסין:

  • הקיסר – ניצב בראש הפורמולה. לרוב מדובר בצמח בודד או שניים אשר תפקודם מהווה את העיקרון הטיפולי העיקרי של הפורמולה.
  • השר – עוזר לקיסר בעקרון הטיפולי העיקרי ותורם לפורמולה יכולות נוספות.
  • העוזרים – מחזקים את פעילות הקיסר או מטפלים בבעיות נוספות. לעיתים ימתנו את השפעתו של הקיסר כאשר עוצמתו חזקה מדי.
  • המשרתים – תפקידם לכוון את הפורמולה לאזור הספציפי בגוף ולהפחית תופעות לוואי, על ידי יצירת הרמוניה ביו כלל מרכיבי הפורמולה.

במה שונות הפורמולות הסיניות מתרופות?

ייחודה של רפואת הצמחים הסינית טמון באבחון הפרטני המתבצע בעבור כל מטופל שבסופו (במידת הצורך) נבחרת הפורמולה הייעודית.

ניקח לדוגמא שני מטופלים הסובלים ממיגרנה. בבואם לרופא, שניהם יקבלו את אותו הכדור לשיכוך הכאבים. עם זאת, בהגיעם למטפל ברפואה סינית, יערוך המטפל אבחנה מבדלת לכל מטופל וייתכן כי כל אחד מהם יקבל פורמולת צמחים שונה אפילו שהסימפטום איתו הגיעו (מיגרנות) זהה.

כל הצמחים בפורמולות הניתנות נמצאים תחת אישור משרד הבריאות. קיימות מספר אפשרויות לנטילת הפורמולה וביניהן, טינקטורה, כדורים ואבקה (שמוהלים במים).

צמחי מרפא ניתנים במקביל לטיפול בדיקור והשימוש בהם בטוח לחלוטין.

סובלים מבעיות? לרפואה הסינית יש פתרונות. מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

צרו קשר
  • "עברתי מספר טיפולי דיקור אצל גילי. מאוד התרשמתי מהידע והיכולות שיש לה בתחום. השינוי לטובה ברמת הכאב שסבלתי במפרק הירך היה מיידי, הטיפול שלה מאוד מדוייק והיא קשובה ומסורה. אני שמחה להמליץ לכל מי שמעוניין להשיג הפוגה בכאב או להביא להעלמתו לעבור טיפול אצל גילי "

  • הגעתי עם בעיה של מעי רגיז וכאבים בלתי נסבלים של התקפי בטן שהיו באים והולכים מאמצע שום מקום. אחרי הטיפול הראשון כבר ראיתי שינוי, גם אם היה התקף האורך שלו היה הרבה יותר קצר מהקודמים. היום, אני כבר רק בטיפולי תחזוקה ואיזה שינוי יש לי באיכות החיים! 

  • "הגעתי לגילי לאחר שנים שבהם סבלתי מכאבים ודלקות כרוניות בסינוסים שטופלו רק על ידי אנטיביוטיקה שרשמו רופאי האף אוזן גרון. כבר לאחר מספר טיפולים הרגשתי שיפור משמעותי בכאבים ,מאז מטופלת אצלה כבר שנה, מרגישה מצוין ולא הייתי צריכה לקחת אפילו פעם אחת אנטיביוטיקה"

מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם