סיפור מקרה - שיתוק על שם בל/פציאליס

מטופלת בת 25, גננת לגיל הרך במקצועה, יצרה איתי קשר בנוגע לטיפול ב-Bell's Palsy (פציאליס).

המטופלת תיארה כי התעוררה בבוקר ושמה לב שעין ימין שלה לא מגיבה במהירות הרגילה. בנוסף, לא הייתה לה תחושה בחלק הימני של השפתיים. ביום למחרת היא פנתה לרופא שזיהה כי מדובר בפציאליס ונתן לה מרשם לסטרואידים וטיפות עיניים.

שיתוק על שם בל / פציאליס

 

השיתוק נוטה להופיע באופן פתאומי יחסית. כפי שקרה למטופלת, רבים מדווחים שהלכו לישון כאשר הם חשים בטוב והתעוררו בבוקר עם שיתוק בחצי מהפנים. הפגיעה מתרחשת בעצב הפנים שגורם לחולשה של שרירי הפנים שהולכת ומחמירה במשך כשבוע. כתוצאה מכך, מתקבל מראה רפוי ולא טבעי של הפנים במיוחד בהבעות פנים כגון חיוך. מלבד החולשה, הלוקים בשיתוק על שם בל עלולים לסבול מקושי בעצימת העיניים וקושי בלעיסה ושתייה.

הרפואה הסינית מאבחנת פציאליס כחדירה של רוח לחות או קור. חדירה של גורמים אלו לגוף יוצרת חסימה בתנועת הדם והצ'י (שמספקים הזנה ואנרגיה) וכתוצאה מכך נוצר השיתוק והכאב.

טיפול ראשון

היא הגיעה אלי כארבעה ימים מתחילת השיתוק. במסגרת התשאול שערכתי בקליניקה נמצא כי היא מצליחה לסגור את הפה (אמנם מעט עקום) אך לא מצליחה לנפח את הלחיים כלל. שתייה אפשרית רק עם קש וגם זה כרוך במאמץ גדול. עין ימין לא מצליחה להיסגר ויבשה מאוד. במהלך הלילה היא ישנה עם פלסטר על העין על מנת לסגור אותה. כמו כן היא סבלה מכאבים בפנים, בעיקר באזור הלחי וכאבי ראש באזור המצח.

אחד הדברים שהיו חשובים לה לציין במהלך התשאול היה שהיא לא מצליחה לחייך ולנשק: "אני עובדת עם ילדים קטנים. חיוך ונשיקות זה חלק קבוע מהעבודה שלי. הילדים רגילים לתת לי חיבוק ושאני מנשקת אותם בחזרה ואני לא מצליחה לעשות את זה! איך אני אמורה להסביר לילד בן שנה וחצי למה אני לא מחייכת אליו?"

במהלך הטיפול הראשון נדקרו נקודות לאורך שוק שמאל ויד שמאל ובנוסף נקודות נוספות באזור הברך ברגל ימין (בשיטת האיזון של ד"ר טאן בה אני מטפלת, אזורים אלו מדמים את האזור המשותק בפנים).

 

דיקור פציאליס

כבר במהלך הטיפול כאב הראש נעלם לחלוטין. ביקשתי ממנה לעדכן אותי לגבי מצבה ביום שלמחרת. לשמחתי, עוד באותו ערב היא כבר עדכנה אותי בהתרחשויות החיוביות:

 

טיפול שני

לטיפול השני המטופלת הגיעה עם שיפור משמעותי בעין. היא הצליחה למצמץ מצויין. הפה עדיין לא תפקד כמו שצריך – היא לא הצליחה לחייך ישר וגם לא לנפח את הלחיים. כאבי הראש המשיכו להיות חזקים (מאחר וכאבי ראש אינם אופיינים כחלק מהסימפטומים לפציאליס – הנטייה שלי הייתה לשייך אותם לסטרואידים. שיתפתי את המטופלת בתחושתי והיא השיבה שגם היא חשבה כך. עם זאת, חשוב להדגיש כי הטיפול בסטרואידים לא הופסק! והיא המשיכה ליטול אותם (למרות כאבי הראש) בהתאם להוראות הרופא המטפל.

במסגרת הטיפול נדקרו אותן נקודות מהפעם הקודמת בשינוי קל: מאחר והיה שינוי חיובי במצב העין, יכולתי להתרכז יותר באזור הפה והלחיים והוספתי נקודות דיקור בהתאם.

למחרת הטיפול נשלח אלי הסמס הבא:

אין סיפוק יותר גדול עבורי מאשר היכולת לעזור לאנשים 🙂 

הדיקור הסיני עוזר ביעילות ובמהירות במקרים של פציאליס אך חשוב לזכור כי זמן ההגעה לטיפול הוא קריטי: ככל שמחכים יותר זמן – כך הסיכוי לשיפור יורד

סובלים מבעיות? לרפואה הסינית יש פתרונות. מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

צרו קשר
  • "עברתי מספר טיפולי דיקור אצל גילי. מאוד התרשמתי מהידע והיכולות שיש לה בתחום. השינוי לטובה ברמת הכאב שסבלתי במפרק הירך היה מיידי, הטיפול שלה מאוד מדוייק והיא קשובה ומסורה. אני שמחה להמליץ לכל מי שמעוניין להשיג הפוגה בכאב או להביא להעלמתו לעבור טיפול אצל גילי "

  • הגעתי עם בעיה של מעי רגיז וכאבים בלתי נסבלים של התקפי בטן שהיו באים והולכים מאמצע שום מקום. אחרי הטיפול הראשון כבר ראיתי שינוי, גם אם היה התקף האורך שלו היה הרבה יותר קצר מהקודמים. היום, אני כבר רק בטיפולי תחזוקה ואיזה שינוי יש לי באיכות החיים! 

  • "הגעתי לגילי לאחר שנים שבהם סבלתי מכאבים ודלקות כרוניות בסינוסים שטופלו רק על ידי אנטיביוטיקה שרשמו רופאי האף אוזן גרון. כבר לאחר מספר טיפולים הרגשתי שיפור משמעותי בכאבים ,מאז מטופלת אצלה כבר שנה, מרגישה מצוין ולא הייתי צריכה לקחת אפילו פעם אחת אנטיביוטיקה"

סובלים מפציאליס? מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם