WEI QI - הצ'י המגן
חיזוק מערכת החיסון על פי הרפואה הסינית

חיזוק מערכת החיסון בחורף

"לטפל במחלה לאחר שזו התפרצה משול לחפירת באר כשאתה כבר צמא"

(Huangdi Neijing, ספר השאלות הפשוטות של הקיסר הצהוב)

מילים אלו, הלקוחות מהספר הקלאסי שעומד בבסיס הרפואה הסינית, נכתבו כבר לפני אלפי שנים. הן מבטאות בצורה המדויקת ביותר את החשיבות של רפואה מונעת בתוך ראיית העולם של הרפואה הסינית. לכן, אין זה מפתיע שאחד הדגשים המרכזיים ברפואה הסינית הוא הצורך בחיזוק מערכת החיסון ומניעת היווצרות מחלות. 

WEI QI – הצ'י המגן

חיזוק מערכת החיסון מבחינה סינית מתרכז ברובו בחיזוק ה-Wei Qi. אם מבחינה מערבית אנו מדברים על מערכת החיסון בהקשר של תאי דם לבנים, המקבילה הסינית לכך היא ה- WEI QI. פירוש שמו הוא "הצ'י המגן". על מנת להבין את תפקידו של הWei Qi, חשוב להבין קודם כיצד הרפואה הסינית מסתכלת על הדברים. 

ברפואה הסינית, הגוף הוא מיקרוקוסמוס, או יותר נכון הוא למעשה "ממלכה". בתוך ממלכה זו, לכל איבר ישנו תפקיד מוגדר מראש: הלב הוא הקיסר, הריאות אחראיות על הרגולציה, הכבד הוא הגנרל הצבאי אשר מתכנן ומוציא לפעול וכו'.

כמו בכל ממלכה, גם בממלכה של גופנו קיימת מערכת הגנה. בפרדיגמה זו, ה-Wei Qi הוא שיריון מולד המצוי בתוך קירות הממלכה ובמילים אחרות, הוא פועל בעיקר מתחת לעור ומסביב לשרירים.

"פתוגנים" וחדירה של "רוח-קור" 

הרפואה הסינית מתארת מצבים של הצטננות, כאבי שרירים וראש, נזלת שקופה ושיעול קל כחדירה של "רוח – קור". זהו מחולל מחלה חיצוני שהצליח לחדור לגופנו ולשבש את הפעילות התקינה של הגוף. מחוללי המחלה, או  "פתוגנים" (מה שאנו מכירים בתור וירוסים ובקטריות) נבלמים על ידי מערכת ההגנה של ה-Wei Qi בניסיונם לחדור אל תוך הממלכה. כאשר מתחולל קרב במפגש בין ה-Wei Qi לפתוגן הדברים מתחממים. פשוטו כמשמעו, גם הגוף שלנו מתחמם ונוצרת עליה בחום הגוף. 

חום הוא דוגמא קלאסית לקרב עז, חם ויאנגי המתחולל בין פתוגן ל-Wei Qi. למעשה, על פי הרפואה הסינית, ככל שמערכת החיסון של אדם חזקה יותר – כך הקרב עוצמתי יותר (שזה אומר חום גבוה יותר וסימפטומים חמורים יותר). הזעה בזמן חום נתפסת על ידי הרפואה הסינית כדרכו של הגוף לסלק את הפתוגן, בכך שהנקבוביות שלנו מוציאות את "הפולש" דרכן. 

6 טיפים לחיזוק מערכת החיסון על פי הרפואה הסינית:

הסינים האמינו כי עלינו לשמור על עצמנו באיזון ובהרמוניה עם היקום. כחלק מאותו איזון, עלינו להבין שכל מה שמתרחש בסביבתנו החיצונית משפיע עלינו ומתרחש גם בתוכנו. לכן, ישנם דגשים שונים להתנהגות נכונה בכל אחת מעונות השנה. הנה שישה טיפים שיעזרו לכם לחזק ולתמוך בצ'י המגן שלכם בזמן החורף:

1. פעילות גופנית

הקפדה על פעילות גופנית קבועה יוצרת סירקולציה וחיזוק של צ'י הריאות. בנוסף, היא מעודדת הזעה המשחררת פתוגנים מלהיכנס לתוך רמת הWei Qi (שכבת העור והשרירים). הקפידו לאזן את הפעילות האירובית שלכם (יאנג) ביחד עם יוגה/צ'י קונג/ מתיחות ותרגילי נשימה (יין).

2. הקפדה על שעות שינה

שינה היא זמן יקר ערך עבור הכבד לנקות ולמלא מחדש את הדם בגופנו. על מנת לבנות מערכת חיסונית חזקה, ישנה חשיבות רבה לנוח ולמלא את המצברים. יש להקפיד על לפחות 8 שעות שינה בלילה – זוהי פעילות חיונית למניעת מחלות וחיזוק מערכת החיסון.

3. תזונה נכונה

בזמן החורף, חשוב להקפיד על תזונה שתחזק ותתמוך בתנועה תקינה של הWei Qi בגוף, תסלק פתוגנים ותעזור בסילוק הצטברות של לחות וליחה. בין המזונות המומלצים ניתן למנות: אגוזי מלך, בצל ירוק, אגסים, תפוחים, שום, ג'ינג'ר, פלפל חריף, הל, קינמון, כורכום, ציפורן, אגוז מוסקט, מנטה, פטריות וברוקולי. (מעוניינים לקרוא עוד על המלצות תזונה לחורף? לחצו כאן)

4. לבוש חם

לבוש חם, גם במהלך פעילות גופנית, הוא קריטי לחיזוק מערכת החיסון. חשבו עליו כעוד שכבת הגנה או חומה המונעת את החדירה של הפתוגנים לגוף. חשוב במיוחד להקפיד על כיסוי טוב של אזור העורף. על פי הרפואה הסינית, אותם פתוגנים לרוב חודרים לגופנו מאזור העורף! לכן, עטיית צעיף יכולה לשמש כקו הגנה ראשון בזמן שנמצאים בחוץ ולמנוע את החדירה.

5. דיקור

טיפולים בדיקור עוזרים לחזק את מערכת החיסון באמצעות חיזוק צ'י הריאות והנעתו, סילוק פתוגנים מהגוף לפני שהם נכנסים עמוק מדי וסילוק לחות וליחה מהגוף. בנוסף, הדיקור יעיל בהרגעת מתח ושיפור השינה אשר כמובן תורמים לחיזוק מערכת החיסון. 

6. צמחי מרפא

שימוש בצמחי מרפא ותוספים שהוכחו כיעילים מבחינה מדעית לחיזוק מערכת החיסון. בקליניקה אני לרוב ממליצה על אוניה דה גאטו (קיימת גם גרסה נהדרת לילדים בשילוב אסטרגלוס). זהו צמח שמקורו באמזונס ונמצא במחקרים רבים כמחזק את מערכת החיסון. בנוסף, קיימת הפורמולה הסינית הקלאסית המצויינת Yu Ping Feng San שמחזקת את הריאות ואת ה-Wei Qi. חשוב להתייעץ עם מטפל מוסמך טרם השימוש בפורמולות הצמחים. 

 

רוצים לחזק את מערכת החיסון?

אני מזמינה אתכם להגיע לקליניקה ולקבל אבחנה מלאה ומקצועית. האבחנה תכלול תשאול מלא ומקיף, אבחון דופק ולשון ומעבר על המרדיאנים בגוף. בעזרת כל אלו אוכל להרכיב תמונת מצב מלאה ולבנות את הטיפול המיטבי (הכולל המלצות תזונה ופורמולות צמחי מרפא) לשיפור מצבכם הבריאותי.

סובלים מבעיות? לרפואה הסינית יש פתרונות. מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

צרו קשר
  • "עברתי מספר טיפולי דיקור אצל גילי. מאוד התרשמתי מהידע והיכולות שיש לה בתחום. השינוי לטובה ברמת הכאב שסבלתי במפרק הירך היה מיידי, הטיפול שלה מאוד מדוייק והיא קשובה ומסורה. אני שמחה להמליץ לכל מי שמעוניין להשיג הפוגה בכאב או להביא להעלמתו לעבור טיפול אצל גילי "

  • הגעתי עם בעיה של מעי רגיז וכאבים בלתי נסבלים של התקפי בטן שהיו באים והולכים מאמצע שום מקום. אחרי הטיפול הראשון כבר ראיתי שינוי, גם אם היה התקף האורך שלו היה הרבה יותר קצר מהקודמים. היום, אני כבר רק בטיפולי תחזוקה ואיזה שינוי יש לי באיכות החיים! 

  • "הגעתי לגילי לאחר שנים שבהם סבלתי מכאבים ודלקות כרוניות בסינוסים שטופלו רק על ידי אנטיביוטיקה שרשמו רופאי האף אוזן גרון. כבר לאחר מספר טיפולים הרגשתי שיפור משמעותי בכאבים ,מאז מטופלת אצלה כבר שנה, מרגישה מצוין ולא הייתי צריכה לקחת אפילו פעם אחת אנטיביוטיקה"

מעוניינים בחיזוק מערכת החיסון? מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם